tu jesteś: strona główna>o Nas


Ulotka informacyjna nt wystawy Koła PKE OM "Podlasie" w Siedlcach w wersji pdf >>>

WYSTAWA "EKOLOGIA=SZTUKA"
Koła PKE OM „Podlasie” w Siedlcach

„Ekologia = Sztuka” to temat wystawy, którą zorganizowało Koło „Podlasie” Polskiego Klubu Ekologicznego w Siedlcach pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury. Wystawę można było oglądać od 13 listopada do 4 grudnia 2012 r.

Swoje prace wystawiali Teresa Szczurowska-Buchczewa, Jerzy Wiesław Hęciak, Zygmunt Urbanowicz, Krzysztof Foryszewski i Krzysztof Suchożebrski.

Fot. Niektóre z fotografii pana Krzysztofa Suchożebrskiego. Fot. Uczestnicy wernisażu, wśród nich Ryszard Kowalski - prezes siedleckiego Oddziału LOP, Bogumił Kacprzak - poprzedni prezes, członek obecnego zarządu Koła „Podlasie” PKE; po prawej obrazy pana Zygmunta Urbanowicza.

Fot. Uroczyste otwarcie wystawy przez wicedyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury pana Krzysztofa Borutę.


Fot. Pan Zygmunt Urbanowicz czyta jeden ze swoich wierszy.

Na wystawie można było zobaczyć prace siedleckich artystów zarówno znanych już mieszkańcom z wcześniejszych pokazów, jak i tych, którzy do tej pory swoje prace prezentowali tylko w kręgu przyjaciół. Warto zaznaczyć, że wszyscy oni są członkami, lub sympatykami naszego Koła. Wystawa pokazała, że ekologiczne działania mające na celu ochronę przyrody można propagować poprzez twórczość artystów wrażliwych na walory natury. Ukazują jej piękno, ale także inne przesłania jak „niemy krzyk przyrody w stronę człowieka” w rzeźbach Jerzego Wiesława Hęciaka.

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 13 listopada.

Sala Małej Galerii Sztuki MOK w Siedlcach w budynku „Podlasie” przy ulicy Sienkiewicza zgromadziła wielu gości. Przybyli siedlczanie, a wśród nich przedstawiciele władz miejskich oraz różnych organizacji i instytucji. Obecni byli wiceprezydent Siedlec – pan Jarosław Głowacki i poseł Krzysztof Tchórzewski - wieloletni członkowie naszego Koła. Dopisali też zaproszeni goście z Zarządu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego z Warszawy. Gościliśmy panią Urszulę Burkot i panią Małgorzatę Bolek.

Po uroczystym otwarciu wystawy, przedstawieniu artystów i ważniejszych gości był czas na krótkie „przemowy”. Trudno przytoczyć wszystkie wypowiedzi.

Fot. Jerzy Wiesław Hęciak opowiada o swoich rzeźbach inspirowanych naturą. Fot. Pan Krzysztof Suchożebrski opowiada o swoich zdjęciach. Fot. Ulubiona rzeźba pani Małgosi Bolek, po prawej obraz pani Teresy Szczurowskiej-Buchczewy.


          Autorzy wystawy opowiedzieli o swojej twórczości, podkreślając jej związek z przyrodą, a pan Zygmunt Urbanowicz zacytował jeden ze swoich wierszy. Były podziękowania i kwiaty. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów. Wspominano czasy, kiedy w Siedlcach z inicjatywy Jerzego Wiesława Hęciaka powstawało Koło PKE. Ekologicznym akcentem wernisażu było to, że mogliśmy degustować jabłka i popijać sok jabłkowy z naturalnej uprawy z okolic Siedlec. Zawdzięczamy to panu Krzysztofowi Foryszewskiemu.

          Zgromadzeni na wernisażu długo oglądali eksponowane prace. Były rozmowy z autorami, dyskusje i okolicznościowe zdjęcia.
          Wystawa czynna była do 4 grudnia 2012 r. Obejrzało ją wielu mieszkańców, przychodziła młodzież szkolna pod opieką nauczycieli, zawitały też przedszkolaki. Licznie przybyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wpisy w księdze pamiątkowej i wypowiedzi oglądających świadczą o tym, że warto było w taki sposób pokazać otaczającą nas naturę.
          Wystawa była jednocześnie promocją Koła PKE „Podlasie” w Siedlcach. Folder ją prezentujący zawierał także informacje o działalności Koła. Mamy nadzieję, że zaowocuje to poszerzeniem szeregów naszych członków.

Fot. Stefania Hęciak (Koło „Podlasie” PKE) w krótkim wystąpieniu, z lewej autorzy wystawy, w tle obrazy pani Teresy Szczurowskiej-Buchczewy. Fot. Poseł Krzysztof Tchórzewski wspomina początki siedleckiego Koła PKE.
Fot. Uczestnicy wernisażu. Fot. Goście z Warszawy(pani Urszula i pani Małgosia)
w otoczeniu artystów i gospodarzy wystawy.
Fot. Fotografik Krzysztof Foryszewski i jego ptaki. Fot. Urszula Burkot (Okręg Mazowiecki PKE) z autorem rzeźb i portretów kogutów Jerzym Wiesławem Hęciakiem
(Koło „Podlasie” PKE).

 

 


.:: Adres kontaktowy ::.

Polski Klub Ekologiczny OM
- Koło "Podlasie" w Siedlcach ul.Mazowiecka 54,08-110 Siedlce, tel.510379651, 
e-mail: bmiles@wp.pl